forrás: genezation.hu
2022.12.22
A kommunikáció az információcsere folyamata általában egy közös jelrendszer segítségével. (wikipedia). Olyan cselekménysorozat, amelynek során információáramlás illetve információcsere történik.
Miért fontos?
Könnyű egymást félreérteni, elbeszélni egymás mellett. A jó szülő-gyermek kapcsolatot viszont éppen a hétköznapi beszélgetések, reakcióink határozzák meg. Minden szülő érezte már, hogy “jót akartam, miért nem érti/ miért sült el mégis rosszul?” A kamaszkorban számtalan változáson megy keresztül minden gyermek, elsősorban hormonálisan, másodsorban – jórészt a hormonoknak köszönhetően – lelkileg, szellemileg. Jellemző rájuk az ún. élettani lustaság és a kritikusság, ahhoz viszont még nem elég érettek, hogy a kritikáikat ne bántóan fogalmazzák meg, hiszen ők még ösztönösen és azonnal mindent kimondanak. Ráadásul a szavak által is távolítják magukat a szülőktől és jelölik ki – dacosan, lázadóan – saját határaikat. A kamaszok még egy jó szülő-gyerek kapcsolatban sem osztanak meg mindent magukról, és sokszor agresszíven reagálnak látszólag ártatlan kérésekre. Ez teljesen normális, hiszen így tudnak majd fokozatosan önállósodni.
Sok szülő szembesül azzal, hogy gyereke belép a kamaszkorba, és onnantól kevesebbet beszél, sőt néha szinte megnémul. A szülőkkel való beszélgetést gyakran azért kerüli a kamasz, mert fél attól, hogy kioktatják, letorkolják. Amikor kudarc éri, és ez amúgy erősen bántja őt, egy „Már megint mi a bajod?” típusú rosszalló vélemény vagy kérdés egy csapásra bele is fojtja a szót. A tévhitekkel ellentétben a mai kamaszoknak erős igénye van arra, hogy figyeljenek rájuk, hogy valakinek kiönthessék a lelküket.
Vekerdy Tamás szavaival élve: „A kamaszokra ki lehetne akasztani egy táblát ezzel a felirattal: Átalakítás miatt átmenetileg zárva.”
Hogyan kommunikáljunk a kamaszunkkal?
- Igyekezzünk elfogadni, amit mond, érez, amire szüksége van kamasz gyerekünknek. Legyünk kíváncsiak, nyitottak arra, ami benne van! Ez nem jelenti azt, hogy egyet kell értenünk a gondolataival, igényeivel. Az elfogadás annyit tesz, hogy nem minősítjük, bíráljuk ill. nem bagatellizáljuk el a gondolatait, érzéseit
- Hallgassuk meg! Ha azt üzenjük a gyermeknek, hogy őszintén érdekel minket a véleménye, van időnk meghallgatni őt (akkor is, amikor épp elfoglaltak vagyunk), és amit érez vagy gondol egy adott helyzetről, azt nem akarjuk azonnal megváltoztatni, hanem egyszerűen csak mellette vagyunk, azzal sokkal hatékonyabban kezelhetjük, sőt gyakran el is kerülhetjük a vitás helyzeteket.
- Törekedjünk a kölcsönös megértésre!
- „Úgy látom bánt valami. Akarsz róla beszélni?” típusú kérdésekkel azt a lehetőséget adjuk meg a kamaszunknak, hogy ha akarja elmondja vagy éppen megtartja magának az érzéseit, a gondolatait.
- Mellőzzük a magyarázást, a faggatást, a fegyelmezést, az utasítást és a parancsokat.
- Tekintsük partnernek !
- Várjuk meg a pillanatot, amikor ő akar beszélgetni!
- Legyünk türelmesek, próbáljuk megérteni, hogy ez egy nagyon speciális korszak! A titkok pedig legyenek szentek a szemünkben.
- A kamaszok nagyon más nyelvet beszélnek, mint a felnőttek – mindenféle értelemben, ezt el kell fogadni. Nincs értelme azzal próbálkozni, hogy az ő szlengjüket használjuk (úgysem tudjuk jól tenni), hogy így próbáljunk fiatalabbnak tűnni, és közelebb maradni hozzájuk. Egy felnőtt ilyen nyelvezettel inkább mókás, ciki nekik, mint eredeti.
- Legyenek szabályok, határok, de a szeretetünk, elfogadásunk maradjon határtalan!
- Ha úgy látod, időre van szüksége, hagyd, hogy megnyugodjon, és egyezzetek meg, hogy később folytatjátok a beszélgetést
- Legyenek közös programok, tevékenységek, melyeket közösen alakítunk, találunk ki!
Nehéznek és véget nem érőnek tűnhet mind a kamaszok, mind a szülők számára ez az időszak, az itt említett eszközökkel és akár önismeretet, kommunikációt, érzelmi intelligenciát, magabiztosságot fejlesztő foglalkozásokkal tudunk könnyíteni a nehézségeken.
Forrás:
- Stipkovits Erika : Szeretetre éhezve – 11 tévhit kamaszokról nem csak szülőknek
https://hvg.hu/hvgkonyvek/20201127_Hogyan_kommunikaljunk_a_kamaszokkal
https://csaladiproblemak.hu/2021/05/26/hogyan-beszeljunk-a-kamaszokkal/