Bár egyre többet beszélünk róla, de még mindig nem szentelünk elég figyelmet neki – mi az?
Hát az érzelmi intelligencia.
Hiába ismerik fel egyre többen a jelentőségét, és hiába hozza ki egyre több kutatás, hogy még a vállalati közegben is egyre nagyobb szerepet tulajdonítanak neki, mindennapi életünkben mégis olyan nehéz érzelmileg intelligensnek lenni.
De mit is jelent ez valójában?
Milyen egy érzelmileg intelligens ember?
Az érzelmileg intelligens ember képes felismerni saját érzéseit, érzelmeit. Meg tudja fogalmazni, legalább önmaga számára, és minél intelligensebb, annál könnyebben ki is tudja fejezni mások számára is, anélkül, hogy másokat megbántana vele. Tisztában van azzal, hogy bizonyos helyzetek milyen érzéseket váltanak ki belőle, és ennek tudatában akár kordában is tudja tartani saját érzéseit. Ez a stressz helyzetekben, konfliktus helyzetekben akár életmentő is lehet, hiszen kellő önfegyelemmel, önkontrollal könnyebben jut megnyugtató megoldásra, mert képes a kezében tartani az irányítást.
A magas EQ-val rendelkező ember kellően empatikus tud lenni másokkal, vagyis felismeri mások érzelmeit, el tudja azokat képzelni és képes az együttérzésre. Ez az, ami a másokkal való sikeres együttműködés egyik legfontosabb alapja – akár a magánéleti, akár az üzleti kapcsolatokat tekintjük.
Nem is tűnik olyan bonyolultnak, de akkor mégis miért nem egyszerű?
Azzal kezdtem az előző bekezdést, hogy az érzelmileg intelligens ember képes felismerni saját érzéseit, érzelmeit. És ebben van a titok. Ahhoz, hogy felismerjük és megfogalmazzuk ezeket, önmagunkba kell néznünk, át kell élnünk a saját érzéseinket, értelmeznünk kell őket – mikor, mi váltja ki, milyen összefüggésekben, helyzetekben bukkan fel. Azonban, ha gyerekkorunkban azt tapasztaltuk, hogy az érzéseinket a környezetünk, a szüleink nem ismerik el, nem támogatják a megélésüket, nem validálják, akkor nagy valószínűséggel inkább igyekeztünk ezeket elnyomni, szőnyeg alá seperni. Megtanulhattuk, hogy az érzéseink megélése, kifejezése inkább bajba sodor, vagy épp nevetségessé tesz. Ezért fordulhat elő, hogy a legtöbb ember még az érzéseket, érzelmeket kifejező több száz szavunk közül is pusztán csak néhányat ismer és még kevesebbet használ.
Beszélni az érzésekről egy dolog. Megélni őket azonban egészen más. Vállalni őket mások előtt pedig még annál is nehezebb! Sebezhetőnek, támadhatónak, gyengének érezhetjük magunkat nemcsak mások előtt, de még önmagunk előtt is. És ez az, amit nem szeretünk magunknak megengedni, és ezért inkább gyakran elnyomjuk, elbagatellizáljuk vagy épp intellektualizáljuk az érzéseinket. Mindez persze megadhatja számunkra a biztonság illúzióját, de magát a biztonság érzését nem.
Minél jobban ismerjük magunkat, minél inkább képesek vagyunk az érzéseinket kezelni, és így viselkedésünket kontrollálni, annál erősebbé és magabiztosabbá válunk. Az igazi erőt gyakran a sebezhetőségünk felvállalása adja meg számunkra – hiszen nincs is annál nagyobb hatalom, mint saját magunk irányítva az eseményeket, vállaljuk a gyengeségünket.
Hogyan fejleszthetjük az érzelmi intelligenciánkat?
Kezdd kis lépésekkel!
- Fogalmazd meg, hogy itt és most hogy érzed magad! A „jól”, a „rosszul” és a „tűrhetően” szavak ezúttal nem szerepelhetnek a válaszban. Igyekezz minél pontosabban fogalmazni! Segítségül a cikk végén találsz egy hosszú listát – nézd végig, válaszd ki azokat a szavakat, amelyek a leginkább leírják a pillanatnyi érzelmi állapotod.
- Fordítsuk meg a dolgot. Nézd végig a listát, válassz ki belőle egy érzést, és igyekezz minél több pillanatot, alkalmat felidézni, amikor így érezted magad. Gondold végig ezeket a helyzeteket, mi történt akkor, kik voltak jelen, mi vezetett el addig az érzésig, mihez kezdtél vele, mi történt utána.
- Próbáld meg kitalálni, hogy egy adott helyzetben a másik ember vajon hogyan érezheti magát. Ha olyan a helyzet, a kapcsolat, akkor beszélgessetek is róla – mennyire volt helyes a meglátásod, milyen jelek utaltak arra, hogy az illető mit érezhet, mi vezethetett félre, mivel keverhetted össze?
- Beszélj az érzéseidről a hozzád legközelebb állókkal. Mondd el nekik, mit érzel, mit éreztél egy adott szituációban. Figyeld magad közben – mennyire komfortos a számodra kimondani, felvállalni? Figyeld, hogyan reagál a másik rá és Téged ez hogyan érint.
Minél többször, minél pontosabban meg tudod fogalmazni a saját érzéseidet, annál jobban fogod érteni saját magadat. Ez pedig hatalmas erőforrásod lehet bármilyen szituációban, konfliktus helyzetben ahhoz, hogy a megfelelő megoldást megtaláld, megtaláljátok!
Természetesen az érzelmi intelligencia fejlesztése egy folyamatos, hosszú és mesés utazás – sosem érhet véget és rengeteg módszer, lehetőség adott, hogy egyre magasabb szintre emeld. Ha tudatos vagy erre és hajlandó vagy energiát és figyelmet szentelni neki, akkor nagyon gyorsan megtapasztalhatod a magánéletedben és a munkádban is – egyre magasabb szintre emelheted az emberi kapcsolataidat!
És a lista:
BÉKÉS, csendes, nyugodt, megkönnyebbült, elégedett, elmélyült, derűs, higgadt, rendezett, ellazult, gondtalan, felszabadult, kipihent, teljes
SZERETŐ, szerelmes, bódult, gyengéd, barátságos, nyílt, hálás, támogatott,sugárzó, ragyogó, együttérző, büszke
ÖRÖMTELI, örvendező, vidám, boldog, kielégült, derűs, feldobódott, bizalommal telt, bizakodó, optimista, magabiztos, inspirált, felvillanyozódott, ihletett, elragadtatott
JÁTÉKOS, jókedvű, ujjongó, derűlátó, életteli, energikus, kicsattanó, izgatott, lelkes, buzgó, motivált, túláradó, vicces, huncut, pajkos, bolondozó, buja, kalandvágyó
NYITOTT, bátor, érdeklődő, éber, kíváncsi, odaadó, heves, lenyűgözött, segítőkész, tettre kész, csodálkozó, elámult, meglepett, várakozó, reményteli, felizgatott, magával ragadott, lenyűgözött
ZAVARODOTT, tehetetlen, hiábavaló, haszontalan, ügyefogyott, elveszett, tanácstalan, elesett, kétségbe esett, balek, visszahúzódott, hezitáló, határozatlan, bizonytalan, zavart, feszélyezett, kényelmetlen, megszégyenült, szégyenlős, gyanakvó, meghökkent, változékony, szétesett, felelőtlen
SZOMORÚ, magányos, egyedül, magára maradt, túlterhelt, mélabús, gyászos, távolságtartó, levert, csüggedt, bánatos, boldogtalan, depressziós, elbátortalanodott, elárvult, mogorva, komor, keserű, lelombozott, apatikus, kiürült, nyomorult, nyomorgó, meghökkent, vigasztalan, megbántott, sérült, melankolikus, kétségbeesett
FÉLELEM, félénk, rémült, visszarettent, riadt, retteg, ideges, ijedt, izgul, aggódó, sokkolt, bizonytalan
FÁJDALOM, türelmetlen, ideges, feszült, pesszimista, nyűgös, haragos, dühös, zsémbes, elégedetlen, frusztrált, ingerült, irritált, ingerlékeny, bosszús, kötekedő, civakodó, rosszindulatú, ellenségeskedő, szembeszegülő, gyűlölködő, neheztelő, rosszindulatú, erőszakos, agresszív, romboló, haragos, örjöngő
VESZTESÉG, üresség, erőtlen, meghiúsult, bukott, megsemmisült, szenvedő, védtelen, fáradt, tunya, álmos, meggyötört, kimerült, erőtlen, érdektelen, kedvetlen, unott, közömbös, passzív, tétlen, fásult, érzéketlen, reménytelen, kiábrándult, féltékeny.